ana sayfa > Ürün Tanıtımı > Rize Anzer Petek Balı

Rize Anzer Petek Balı

Pazar, 03 Tem 2011 yorum ekle yorumlara git
Rize Anzer Petek Balı

Rize Anzer Petek Balı

Anzer Balı Türkiye’de üretilen ve Dünyada eşi emsali bulunmayan kır çiçek flora örtüsüne sahip olan, İngiliz-Alman botanikçilerin yaptığı araştırmalarda 450-500 çeşit çiçek bulunan, bunların içinde 80-90 tane endemik çiçek yalnız Anzerde yetişmekte ve bu çiçeklerden arıların topladığı bal dertlere deva  hastalıklara şifa dünyaca ünlü Anzer çiçek balıdır.
Haziran ayinin ilk haftasıyla birlikte kısmen karlı bölgelerde kardelenlerle birlikte bahara ve yeşilliğe ilk adımını atan Anzer, müthiş güzelliğini haziranla başlayıp temmuzda zirveye taşıyıp ağustosta tamamlar. Haziranın son haftasında gözlerini çiçeklere açan arılar ağustos ayinin ortasına kadar ballarını tamamlarlar.
Anzerde İklim şartlarına bağlı olarak ağustosun birinci yada ikinci haftasında sağılma (hasat edilme) denilen işlemle ballar kovanlardan alınır. Hava şartlarının etkisine, çayırların (çimenlerin) erken biçilmesine bağlı olarak bal üretim miktarı değişkenlik arz etmektedir. Çok az, hatta hiç olmadığı yıllar olmuştur.
Anzerde ağaç yetişmemektedir bu yüzden Anzer balında sadece Anzer yöresinde yetişen endemik çiçeklerin polenleri bulunmalıdır aksi taktirde gerçek Anzer balı değildir. Anzer balının sahte olup olmadığını anlamak için polen analizi yapılmaktadır.
Anzer balına dışarıdan şeker veya herhangi başka bir katkı maddesi verilmemektedir. Anzer balı ısıl işlem görmeden sağılmaktadır. 40 °C`nin üzerindeki sıcaklıklar balın içindeki enzimleri ve polenleri etkisiz hale getirdiğinden soğuk sağım yapılmaktadır.Anzer balı ekmeğe sürülüp kahvaltıda tüketilen normal ballardan değildir. Anzer balı genellikle hastalıklara şifa niyetiyle tüketilmektedir..
Anzer balı Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilip garantisi tescil edilen bir baldır.
Anzer balı deden toruna, Osmanlı İmparatorluğundan beri ilaç olarak kullanılarak gelmektedir. Osmanlı Padişahlarına Anzer balı kuvvet macunu olarak verilirdi. Anzer balı birçok hastalığın şifa kaynağıdır.

balhaber.com ‘dan konu alınmıştır.
Rizeli olarak Anzer balı hakkında 1 2 ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan ve dünyaca kalitesi tescillenmiş bir marka olan anzer bal Rize’de bulmakta orlanırken rize dışındaki illerde bulmak oldukca kolay bir hal almış durumdadır herşeyin sahtesi çıktığı gibi Anzer balınında sahtesi olukca çoktur bu nedenle bandurolsüz ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
Anzer Balı para gücü ile satın alınamadığı’da çok olur çünkü anzer balı satışlarında hastalara öncelik verilmektedir. Bu nedenle Anzer balı alırken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Benzer Yazılar

    1. şimdilik yorum yok.
    1. şimdilik geri bağlantı yok