ana sayfa > Eğitim Öğretim, Haberler > YÖK den üniversite harçlarına yeni düzenleme…Zamlarda geliyor!!!

YÖK den üniversite harçlarına yeni düzenleme…Zamlarda geliyor!!!

Pazartesi, 19 Tem 2010 yorum ekle yorumlara git

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversiteden atılmayı ortadan kaldıran kredi tamamlama sistemi olarak adlanırılan bir sistemin uygulanmaya başlanması ile birlikte harçlarda da yeni düzenlemeye gidilmesi gerektigini blidirdi ve artık harç miktarlarının kredi başına belirleneceğini, öğrencilerin aldıkları kredi kadar harç ödeyeceklerini kaydetti.

Bakanlık tarafından belirlenecek üniversite harçlarına 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için enflasyon oranı kadar zam yapılacağı belirtildi.

Üniversite öğrencilerinin ödedikleri harçlara genellikle enflasyon oranında zam yapıldığını ifade ederek bu yıl da aynı oranda değişiklik olmayacağını söyledi. YÖK’e üniversitelerden yıllık ”enflasyonun altında”, ”enflasyon kadar” ve ”enflasyonun üstünde” olmak üzere üç seçenek sunulduğunu belirten Özcan, ”Biz de ‘enflasyon kadar olsun’ diyoruz. Bu yıl da zam oranı teklifimiz enflasyon kadar olur” diye konuştu. Özcan, YÖK’ün teklifinin YÖK Genel Kurulu toplantısında belirlenerek Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulacağını ve son kararı Bakanlar Kurulu’nun vereceğini ifade etti.

2009-2010 eğitim-öğretim yılında katkı payları lisans programlarında 71 TL ile 591 TL arasında değişmişti.

”NE KADAR PARA O KADAR KREDİ(!)”

Özcan, öğrenci harçlarında yeni bir düzenlemeye gitmeyi hedeflediklerini bildirdi. Üniversiteden atılmayı sona erdirecek bir uygulama için kanun taslağı hazırladıklarını anımsatan Özcan, taslakta öğrencilerin kredi tamamlamasının öngörüldüğünü, öğrencilerin kredilerini tamamlayıncaya kadar üniversiteye devam edebilmelerinin sağlandığını anlattı.

Taslağın bu şekilde kanunlaşması halinde öğrencilerin aldıkları kredi başına harç miktarının belirlenmesinin gündeme geleceğini söyleyen Özcan, şöyle konuştu:

”Eğer kredi tamamlama sistemine geçilirse o zaman harçların da kredi bazında alınması söz konusu olacak. Yurtdışında da zaten bu böyle. ABD’de mesela bir kredinin değeri 200 dolar olarak belirleniyor. Eğer öğrenci üç kredi alacaksa 600 dolar veriyor.

Biz şu anda dönem başına sabit belirli bir miktar alıyoruz. Mesela bunu krediye çevirebiliriz. Bunu da sistem gereği yapmak zorundayız. Üniversiteden atılmayı önlemek için kredi sistemi uygulanacaksa parayı da krediye göre almak lazım. Bu, öğrenciler için de iyi olur. Ne kadar ders kredisi alıyorsa o kadar para verir.”
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok