Doğalgaza %50 Zam!!!

Cumartesi, 19 Ara 2009 yorum ekle yorumlara git

dogalgaz res

Gaz satan ithalatçılar, gelecek yıl için belirledikleri satış fiyatlarını müşterilerine bildirmeye başlamasıyla BOTAŞ‘ın doğalgaz fiyatlarının 2010’da ortalama yüzde 50 artırması kesinleşmiş oldu. Bu yıl 250 dolardan ithal edilen doğalgazın bin metreküpü, Ocak 2010’dan itibaren 360 dolar civarında santraller tarafından satın alınacak. Bu da bize yeni yılda doğalgaz faturalarında yüzde 40-50 civarında zammı göreceğimizi gösteriyor.

Sanayi ve konut aboneleri gazı, elektrik santrallerine göre daha pahalı tüketiyor. Bu rakamlara ÖTV ile KDV eklenerek nihai fiyat belirleniyor. Vergiler, fiyat ve zam oranının daha da yukarı çıkmasına sebep oluyor.

Kış aylarına girilmesi ile herkesin korkulu rüyası haline gelen doğalgaz faturaları kombisini yakmaya eli titreyen halkın cebini yakacağa benziyor. Her gün işe giderken gelirken gözü sayaçta olanlar birde metreküp fiyatı üzerinden zamlanan gazı hesap etmekte oldukça kafa yoracağa benziyor. Doğalgaz kullanımı ile elektrik üretimi yapan santrallerinde üretim maliyetinin artması ile elektriğe gelecek olan zamma da hazırlıklı olmanızı öneririz.

Sektör çevreleri, gaz fiyatlarıyla ilgili önemli bir hatırlatma daha yapıyor: “Mutlaka doğalgaz anlaşmalarında yer alan müeyyideler dikkate alınarak belirlenen bir fiyat politikası izlenmeli. Bunun yanında, anlaşmalarda yer alan enstrümanlar devreye sokularak alınacak gaz miktarı düşürülmeli. Aksi halde, bu yıl da alınmayan gaza ciddi miktarda para ödenmek zorunda kalınacak.”od myrize imza
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok