ana sayfa > Diğer Konular, Haberler, WebMaster Tecrübeleri > En Yüksek Bina, Burç Halife – Burj Halife

En Yüksek Bina, Burç Halife – Burj Halife

Pazar, 10 Oca 2010 yorum ekle yorumlara git
burj-dubai-burj-halife

burj-dubai-burj-halife

Birleşik Arap Emirliği’ne bağlı Dubai, son yirmi yılda balıkçı kasabasından dünyanın en zenginlerinin yatırım yaptığı cazibe merkezi haline geldi. Dubai Emiri Şeyh Maktun’un, “Yeryüzündeki Hayallerin Merkezi” olarak tanımladığı eserleri taraflı tarafsız her kesimin takdirini kazanıyor.

Son olarak dünyanın en yüksek binası olarak tasarladığı eski adıyla Burj Dubai yeni adıyla Burj Halife 828 metre yüksekliği ve görsel yapısıyla dünyanın bir numarası olmayı başardı. Yapım aşamasında içerisindeki bütün rezidans ve yaşam alanları satılan Burj Halife, zenginler kulübü tarafından da büyük rağbet gördü. Kısa süre önce ekonomik krizin sıkıntılarını yaşamaya başlayan Şeyh Maktun, Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Halife Bin Zaid Nahyan’ın 10 milyar dolarlık yardımıyla krizi atlatmış ve Emir Halife’ye jest olaraktan dünyanın en yüksek binasının ismini son anda Burj Halife olarak değiştirmişti.

dunyanın-en-yüksek-binalari

dunyanın-en-yüksek-binalari

Günümüzde lüksün ve konforun merkezi olan Dubai Emirliği, hayallerin ne kadarda insanlara uzak olmadığını kanıtlarcasına yatırımlarına devam ediyor.

burj-halife

burj-halife

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burj Dubai Burj Halife Mimari Özellikleri

 

160 katı kullanılabilen Burj Halife’nin yüksekliği 828 metredir. 150’nci kat sonrası çelik olarak inşa edilmiştir. İlk olma özelliklerine devam edersek, betonarme yapı üzerine çelik yapı mimarisinin uygulandığı ilk binadır. Burj Halife’nin hiçbir köşesi düz değildir. 4 Ocak 2010 tarihinde açılışı yapılan Burj Halife Dünyanın En Yüksek Binası olma özelliğini de elde etmiş oldu.

 

 
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok