ana sayfa > Gelecek Görüşleri > Gündemin Gizli Konusu; “Genel Af”

Gündemin Gizli Konusu; “Genel Af”

Pazar, 22 Kas 2009 yorum ekle yorumlara git
Adalet Bakanlığı

Adalet Bakanlığı

Cezaevlerinde hükümlü ve tutuklu sayısı kapasiteyi aştı. 75 bin kapasitesi bulunan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 115 bini geçti. Adalet Bakanlığı harekete geçti. Adalet Bakanlığı ilk etapta Adli kontrol ve denetimli serbestlik kapsamında 20 bin tutuklunun cezasını evinde çekebilmesi için çalışma başlatıldı. Yapılacak yasal düzenlemeler ile cezaevlerinde bulunan 20 bine yakın tutuklu veya hükümlünün evlerine geri gönderilmesi bekleniyor.

Adalet Bakanlığı’nın çalışmaları arasında cezaevlerindeki 115 bin kişinin 45 bininin tutuklulardan oluşması nedeniyle tutuklama yerine “Adli Kontrol” mekanizmasının genişletilmesi yer alıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 109. maddesine göre adli kontrol 3 yıla kadar olan cezalarda uygulanıyor. Yapılacak düzenleme ile 5 yıla kadar olan cezalarda tutuklama yerine adli kontrol uygulanması planlanıyor. CMK‘nın 109. maddesinde tutuklama kararı verilmesine yerine “yurtdışına çıkamamak, hakim tarafından belirlenen yerlere, belirtilen süreler içinde düzenli olarak başvurmak, hakimin belirttiği merci veya kişilerin çağrılarına ve gerektiğinde meslek uğraşlarına ilişkin veya eğitime devam konularındaki kontrol tedbirlerine uymak, her türlü taşıtları veya bunlardan bazılarını kullanamamak ve gerektiğinde kaleme, makbuz karşılığında sürücü belgesini teslim etmek, silah bulunduramamak veya taşıyamamak, gerektiğinde sahip olunan silâhları makbuz karşılığında adli emanete teslim etmek” gibi tedbirler uygulanabiliyor.

Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı cezaevlerindeki sayıyı azaltmaya yönelik plan, Yargı Reformu Taslağı’nda da yer alıyor. Taslakta “Denetimli serbestlik ile ilgili mevzuat gözden geçirilerek denetimli serbestlik uygulamasını artıracak değişiklikler yapılacaktır” ifadeleri yer alıyor. Adalet Bakanlığı tarafından genişletilmiş af çalışmalarına devam edildiği, af kapsamı tüm mahkum ve tutukluları kapsayacak şekilde “Genel Af” statüsüne dönüştürülmeye çalışılıyor.

 

Haber: Murat Karadereli

Benzer Yazılar

    1. şimdilik yorum yok.
    1. şimdilik geri bağlantı yok