ana sayfa > Diğer Konular, Gelecek Görüşleri, Haberler > Gayrimenkul Satışları Durdu

Gayrimenkul Satışları Durdu

Salı, 22 Ara 2009 yorum ekle yorumlara git
gayrimenkul-satışları-durdu

gayrimenkul-satışları-durdu

Gayrimenkul piyasası önümüzdeki 24 aylık süreçte duraklamasına devam edecek. Açıklanan sektör raporuna göre, 2010 yılında gayrimenkul sektöründe genişleme sınırlı kalacak. Gerçek satış rakamlarının artı yönde 2012 yılında yaşanması bekleniyor.

Rapora göre, 2010 yılını bir toparlanma yılı olarak geçireceği beklenen Türkiye sektörde 2009 yılında en fazla küçülen ülkeler arasında bulunuyor. Bu yıl Türkiye’deki gayrimenkul projelerinde ve yatırımlarda yavaşlama, gayrimenkul taleplerinde azalma ve finansmanda daralmanın yanı sıra gayrimenkul değerlerinde ve yatırımlarında gerilemeye tanık olduğu da belirtildi. 2009’da daralan ekonominin, 2010’da yeniden büyümeye başlayacağını, ancak büyüme eğiliminin 2001 krizinden sonra yakalanan hızın altında olacağını öngörüyor.

 

2010 yılının dünyada ve Türkiye’de gayrimenkul piyasaları için normale dönme çabalarıyla geçeceği yönünde bir değerlendirmede bulunuldu. 2010 yılında Türkiye gayrimenkul piyasasında sınırlı bir talep artışı, yatırımlarda ve arzda nispi bir yükseliş, stoklarda bir miktar azalış, fiyatlarda bir miktar hareketlenme bekliyoru. Faizlerin düşmesi ve ekonomik faaliyetlerin bir miktar canlanması ile birlikte 2010 yılında bir toparlanma döneminin başlayacağını belirtilirken, büyüme oranları 2009 yılında ciddi bir biçimde daralmıştı. 2010’da ise yeni bir orta vadeli döneme girecek. Gerçek dengelerse ancak 2012’de kurulabilecek.

 

Gayrimenkul sektörü, başta inşaat ve turizm olmak üzere, iş ve istihdam yaratan 250’den fazla alt sektör ile GSMH’ya katkıda ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye ekonomisinin bu krizi en az hasarla atlatabilmesi için sektörün desteklenmesi şarttır. İç ve dış arz ve talebin birlikte gözetilmesi gerekir. Ulusal konut politikalarını belirleyen, düzenleyen ve denetleyen ve piyasaları fonlayan kurumlar oluşturulmalı, yabancı yatırımcılar için dezavantajlı yatırım ortamları yaratmamaya özen gösterilmelidir. Talep yönünde canlılık ve süreklilik için dar gelirlilerin konut kredisi faizlerine sübvansiyon uygulanması ve gayrimenkul yatırımlarının cazibesini düşüren yasal düzenlemelerinde bir an önce gerçekleşmesi gerekir. Alınacak bu önlemler sektörün canlanması adına önemli unsurlardır.
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok