ana sayfa > Diğer Konular, Gelecek Görüşleri, Haberler > Küresel Isınmaya Hayır

Küresel Isınmaya Hayır

Cuma, 18 Ara 2009 yorum ekle yorumlara git
kuresel-isinmaya-hayir

kuresel-isinmaya-hayir

Kyoto Protokolü ile bütün dünyanın tanımaya başladığı “Küresel Isınma” deyimi, atmosfere salınan gazların sera etkisi yapması ile atmosfer ve denizlerin sıcaklık oranlarının artmasına denir. Maya takviminde de belirtildiği gibi dünyanın enerji yapısının farklılık göstermesini tetikleyen küresel ısınma, çevreciler tarafından sanayileşmiş ülkelerin insanoğluna armağanı olarak kabul görmektedir. Yapılan tüm bilimsel çalışmalar, sera gazlarının artış göstermesi ile küresel ısınmanın yoğunlaştığı yönündedir. Küresel ısınmaya sebep olan başlıca gazlar karbondioksit, metan ve azotoksit‘tir.

Bilim adamları bugün için sorunlu gazı karbondioksit olarak açıklasa da, ekonomileri sanayileriyle güçlü ülkelerin atmosfere saldığı gazlar, sera etkisine yüzde olarak çok fazla katkı yapmaktadır. İşte bu çelişkiler üzerinde tartışmalar yaşandığı dönemde Kopenhag’da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği toplantısında mutabakat sağlanamaması çevrecileri çileden çıkardı. Çevrecilerin tepkisinin baş aktörü Amerika Birleşik Devletleri, her nedense atmosfere karbondioksit salınımın da yüzde 25 salınım ile başı çekmektedir. Amerika oysa dünya nüfusunun yüzde 4’üne sahiptir. Çevreciler tarafından yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda dünyanın en sıcak yılı 2005 olarak saptanmıştır. Bu sıcaklıkların 10-50 yıl içerisinde zirve yapması beklenmektedir.

 

İklim bilimcilere göre sera gazlarının etkisiyle oluşan küresel ısınmanın önüne geçilmezse, atmosfere sera gazları salınımı eğer durdurulmazsa, çok kısa bir süre içerisinde ortalama 550 milyon insan açlıkla karşı karşıya kalacak ve dünya üzerinde kitlesel gıda savaşları olacak.
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok