ana sayfa > Diğer Konular, Haberler, Sağlık,Diyet ve Zayıflama > Kanser Nedir? Kanserin Tedavisi Varmıdır?

Kanser Nedir? Kanserin Tedavisi Varmıdır?

Perşembe, 17 Ara 2009 yorum ekle yorumlara git
kanserin-tedavisi-var

kanserin-tedavisi-var

Vücudumuzu Tanıyalım…

İnsan vücudunun genel yapısı hücre, doku ve organ sıralamasıyla oluşur. Hücre; İnsanın gözle göremeyeceği kadar küçük vücudun en küçük yapı taşıdır.

Doku; Aynı yapı özelliğine sahip hücreler topluluğudur.

Organ; Dokuların birleşmesi ile oluşur.

 

Kanserin Sonu Geldi

Bölünebilme özelliğine sahip sağlıklı vücut hücreleri, ölü hücrelerin yenilenme görevini üstlenir. Yenileme çalışmaları kısıtlı olan hücreler, sınırsız bölünme yapamazlar. Kendi içinde gereği kadar bölünebilir. Ancak kanserli hücreler, gereği kadar bölünme özelliğini kaybeder ve gereksizce sınırsızca çoğalmaya devam eder. Sınırsız bölünme ile tümörleri oluştururlar. Tümörlerin oluşması ile doku yapılarında sıkıştırmalar olur. Sıkıştırmalar sonucu dokuları tahrip eder.

 

Kanserli hücrelerin oluşturduğu tümörlerden ayrılma ihtiyacı duyması, bölünmeye devam eden kanserli hücrelerin vücudun değişik bölgelerinde de tümör oluşturmalarına sebep olur. Kanserli hücreler içinde çeşitlilik gösterebilir. Buda vücudun her bölgesinde karşınıza çıkabilecek tümörler oluşturabilir. Hücrenin yapısına göre farklılık gösteren kanserli hücreler, birçok çeşit kanser hastalığı oluşmasını tetikler. Çeşitlilik gösteren kanser, hastalıklarında kanser türüne göre tedavi edilmesini sağlar.

 

Günümüz bilim adamları da bu noktada, insan vücudunu etkileyen iki kanser türünün genetik haritalarını çözdü. Buda bu iki tür kanserin tedavi edilebilmesini sağlıyor. Tıp dünyasında kanserin miladı olarak belirtilen bu çalışma, ortalama 20 kanser türünün yok olmasının da başlangıcı olarak kabul görüyor.

 

Tıp dünyasının çok kısa bir süre sonra tüm dünyaya açıklayacağı bu başarılı çalışmalarla ilgili son düzenlemelerin yapıldığı ve bilim adamlarının onayı ile ilaç sektörünün de üretim aşamasında olduğu bildirildi.
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok