ana sayfa > Seo Makaleleri > Link Yapılandırması

Link Yapılandırması

Pazartesi, 23 Oca 2012 yorum ekle yorumlara git

Seo çalışması için hazırlanan link taşıyacağı bu değerle, bu kategoriye ait ürünleri sorgulayacak parametreyi oluşturacak. Böylece o ürün kategorisine ait ürünleri sayfamızda gösterme imkanını kategorik olarak yakalamış olacağız.

Sayfamızdan bir SQL sorgulaması yazıp doğrudan kontrolümüze bağlasaydık olmaz mıydı?
Bu soruyu sitemizin katmanlı yapısını oluştururken yanıtlamıştım. Modellemenin ne gibi faydalan vardır, bu kısmı okuyarak hatırlayabilirsiniz. Modelleme sayesinde bütün ürünlerimizi veri tabanından çekebileceğiz. Yönetici olarak ise dilediğimiz ürünü ekleyebilecek ve çıkarabileceğiz. Statik yöntem ile yapmış olsaydık her defasında menüyü yeniden oluşturmak zorunda kalacaktık.

Ürün kategorilerimizi oluşturduk. Bundan sonraki aşama ürünlerimizin sayfada gösterimidir. Bu gösterim kategori linkinden yapılan seçimle o kategoriye ait ürünlerin sayfada gösterimiyle gerçekleşecek. Kategoriler menüsündeki linklerden katagori id’yi taşıyabiliyorduk.

Şimdi yapacağımız şey bu katagori id’ yi temin edip, buna göre sorgulama yapıp veritabanından o kategoriye ait ürünlerin temin etmek olacak.*Ürünler için ayrı bir sayfa oluşturacağız. Bu sayfayı da projemizde market klasörü içinde saklayacağız.

Burada işimiz kategori menüsünde olduğu gibidir, ancak biraz daha detaylı verilerle çalışacağız. Öncelikle verilerin sunumunu hangi veri kontrolüyle yapmamız gerektiğine karar vermeliyiz.*Sayfamızın ürünler kısmı en fazla birimi barındıran kısmıdır. Hem nicelik hem de nitelik olarak fazla birim var.

Bundan dolayı veri kontrolümüzün sayfalama yapması gerekecek. Eskiden sayfalama yapmak ciddi programlama becerileri isteyen zahmetli bir işti. Ancak ASP.NET’ in son sürümleriyle birlikte sayfalama için özel bir kontrole sahibiz.
Categories: Seo Makaleleri Tags: ,
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok