arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘zeki pilge’

Zeki Pilge Turkuaz

Cumartesi, 02 Haz 2012 yorum yok
zeki pilge

zeki pilge

1964 yılında doğdu. Çukurova Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra bir yıl boyunca tıp doktoru olarak çalıştı.
1992 yılında, Turkuaz Şirketler Grubu’nun ilk şirketi olan Turkuaz Dış Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. 1992’den günümüze kadar Turkuaz’ın, Lojistik ve Dağıtım, İnşaat ve Sanayi sektörlerinde 18 şirketten oluşan bir şirketler grubu olmasını sağladı.

Turkuaz ilk ofisini Almatı’da açmıştır. Turkuaz; Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da faaliyet göstermektedir. Turkuaz, Kazakistan Aktau Havaalanı ile Türkiye’nin 3. En büyük havaalanı olan Dalaman Havaalanı yatırımlarını gerçekleştirmiştir. Bu havaalanlarındaki yatırımları hala devam etmektedir.5000 çalışanıyla Turkuaz Orta Asya’daki en saygı duyulan ve önde gelen şirkettir.Turkuaz ticari faaliyetlerinin yanında sosyal ve kültürel faaliyetleri de desteklemektedir.

Zeki Pilge, Orta Asya Medeniyetleri Vakfı’nın kurucusu ve Başkan Yardımcısıdır. Vakıf, Kazakistan Cumhuriyeti Bilim ve Eğitim Bakanlığı kurulunun üyesidir. Zeki Pilge, ayrıca Orhun Üniversitesinin en büyük destekçisidir.

2000 yılında Orta Asya’nın en başarılı işadamı seçilmiştir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine ödül verilmiştir.2001 yılında sosyal etkinliklere sağladığı destekten dolayı Unicef tarafından ödüllendirilmiştir.2002 yılında Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından En İyi Yabancı Yatırımcı seçilmiştir. 2003 yılında Zenith Yarışması tarafından Üzeyir Garih girişimcilik ödülüyle ödüllendirilmiştir.2005 yılında Yılın İşadamı seçilmiştir. 2006 yılında Kazakistan’daki En Başarılı İşadamı olarak seçilmiştir.

2008 yılında Ekovitrin, Yılın Yıldızları ödülünü almıştır.Turkuaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığının yanında KATİAD (Kazakistan-Türkiye İşadamları Derneği) Başkanı olarak görevlendirilmiştir.2010 yılında Dünya Türk İşadamları Konseyi üyesi olarak seçilmiştir. Ayrıca Dünya Türk İşadamları Konseyi Avrasya Bölgesi’nin başkanıdır. devamını oku…