Kansızlık (Anemi)

Pazartesi, 21 Ara 2009 yorum ekle yorumlara git
anemi

anemi

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı, eğer tedevi edilmez ise kansere varana kadar pek çok kötü sonuç doğurabilecek bir hastalıktır. Anemi aslında tedavisi çok kolay olan bir rahatsızlık. Tedavi için modern tıpın yanında evde iyi beslenme ile de kendinizi tedavi edebilirsiniz. Tıp dünyası, demir eksikliğiyle oluşan bu hastalık için doğru beslenmenin önemine değinmektedir.

Belirtiler

– Bu rahatsızlığın başlangıç devresinde belirgin bir semptom olmayabilir.

– Solgunluk

– Yorgunluk

Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir miktarı gereken ölçüde hemoglobin yapılmasına imkân vermeyecek kadar yetersiz olduğu zaman meydana gelir. Bu eksikliğin birçok ana sebebi vardır; bunlar arasında demir ihtiva eden gıdaların yeteri kadar alınmaması, vücut tarafından demir emilmesinin az oluşu ve kan kaybı bulunur.

Teşhis

Demir eksikliği anemisinin semptomları öylesine tedricen meydana gelme eğilimindedir ki, sıklıkla, bunları fark etmek zordur. Diğer anemilerde olduğu gibi kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve harekete dayanıklılığınız azalabilir, cildiniz, dişetleriniz, tırnak yataklarınız ve gözkapağı cidarlanır solgunlaşır. Sonunda anemi (kansızlık) kalp atışlarınız daha süratli ve fark edilebilir gibi hissedeceğiniz kadar şiddetli olabilir.

Ender olarak, bu durumdaki kişilerin yiyecek olmayan şeylere karşı şiddetli bir yeme istekleri (aşerme) belirir. Bu duyguya “pica” denir. Bu kişiler kil, buz veya toprak yiyebilirler. Bu maddelerin bazıları bağırsak sisteminde demir emilmesini olumsuz yönde etkileyeceği için demir eksikliğini daha da kötüye götürebilir.

Doktorunuz demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan tahlilleri yapabilir. Tek tek alyuvarların boyutu küçülmüştür, fakat sayıları normale yakın olabilir. Hücrelerdeki hemoglobin miktarı düşüktür ve mikroskop altında alyuvarlar soluk renkli görüneceklerdir.

Sindirim yolundan kan kaybı söz konusu olduğu zaman özel testler (dışkıda Gizli Kan incelemesi gibi) dışkıdaki kan miktarını tam olarak ölçebilir.

Demir Eksikliği Anemisi

Ne Kadar Ciddidir?

Bu, kronik bir durumdur. Demir eksikliği anemisi etki yapacak kadar şiddetli olduğunda iş performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat, bu ve diğer etkiler, demir telafi tedavisi ile süratle aksi yöne çevrilebilir. Demir eksikliği anemisi bulunduğunda eksikliğin nedeni ortaya çıkarılmalıdır. Bu durum kalınbağırsak kanseri gibi ciddi bir rahatsızlığın ilk belirtisi olabilir. Diğer ciddi rahatsızlıkların sonucu olabilir. Kesin sebep bulunup tedavi edilmeden tatmin olmayınız.

Tedavi

Hastalığa bağlı olmayan demir eksikliği anemisinin tedavisinde anahtar yeterli beslenmelidir.

Beslenme

Vücudunuzun kolayca emebilecei, demirden yana zengingıdalar arasında etler (özellikle ciğer), balıklar, tavuk eti, yumurta, sebze (bezelye ve fasülye),  patetes ve pirinç vardır.

Birçok buğday ürünlerine, işlendikleri sırada demir ilave edilir, fakat bu demir vücudumuzun kolayca kullanabileceği bir biçimde değildir. Birçok sebzenin içindeki demir iyi emilmez. Gıda takviyesi yapıldığında (demir alarak) veya demir ihtiva eden bir gıda aldığınızda vücudunuzun demiri emmesini turunçgillerden bir meyve suyu içerek artırabilirsiniz. Bunun aksine, süt ve çay demir emilimini azaltır.

Çocuklar, hamile veya regl durumundaki kadınlar gibi yüksek demir ihtiyacı olan kimseler için demir ihtiva eden yiyeceklerden bol bol yemek, özellikle ömemlidir. Bu aynı zamanda vejetaryenler, zayıflama rejimi yapanlar ve bebekler gibi gıdalarında az demir bulunan kişiler için de büyük önem taşır.

Anne sütü, demiri vücudun kullanımı bakımından özel bir kolaylığı olan bir şekilde bulundurur. Fakat, 4 aylıktan daha küçük olan bebeklerin maksimal büyümesine imkân vermeye yetecek miktarda demir ihtiva etmez. Dolayısıyla, anne sütüyle beslenen bebekler bu yaşta takviye olarak demir damlaları veya demir takviyeleri, takip amacıyla, başlanmalıdırlar. Mamayla beslenen bebekler için demir takviyeli mamalar mevcuttur.

Çocuklarda büyümenin hızlandığı dönemler ve hamilelik gibi büyük ihtiyaç sıralarında demir takviyesi yardımcı olabilir. Fakat bu konuda aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz.

İlaç

Demir eksikliğini tedavi etmek için doktorunuz size takviye olarak demir tuzları verecektir (Demir sülfat). Bunlar genellikle ağız yoluyla alınır ve enjeksiyon olarak vermek sadece ender olarak gerekir.

Ameliyat

Eğer aneminin temelindeki neden sindirim yolundan kan kaybı ise, kalınbağırsak kanseri gibi, ameliyat gerekecektir.

Diğer Tedaviler

Doktorunuz size kan nakli şeklinde hazır alyuvarlar vermeyi düşünebilir, fakat durumun derhal düzeltilmesi sadece son derece şiddetli aneminiz varsa gerekirod myrize imza.
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok