ana sayfa > Haberler > Yaylada Korkulu Günler Yaşadılar

Yaylada Korkulu Günler Yaşadılar

Pazar, 15 May 2011 yorum ekle yorumlara git

Rizeli ahşap ustası Faruk Köse , Özgün Sarıalioğlu’na ait Osmanlı döneminden kalan dede konağını restoresyonu için gittiği Bayburt’a bağlı Çençul yaylasında 4 işçi arkadaşı ile birlikte mahsur kaldı.

Geçen hafta yaşanan olayda, Rizenin tanınmış ahşap ustalarından Faruk Köse ve 4 arkadaşı Bayburt’a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Çençul yaylası Komdere mevkinde iş adamı Özgün Sarıalioğlu’na ait dede konağını restore etmeye başlamışlar, aninden başlayan kar yağışı ile birlikte elektriklerinde gitmesiyle yaylada çok zor günler yaşadılar.

Usta Faruk Köse yaşadıkları korku dolu saatleri şöyle ifade etti:

Kendimize ait özel araç ile iş aldığımız yaylaya gittik. Rize’den getirdiğimiz malzemeler ile işimize koyulduk. Ne varki bizim işte en muhim olan şey elektrik. Bayburt elektirk dağıtımını yapan şirket Aras elektrik hiç bir neden göstermeden yaylanın elektiriğini kesti. Telefon ile yaptığımız görüşmelerde arıza olduğunu ve ekiplerin o bölgeye gönderildiği en kısa sürede elektiriğin sağlanacağını söylemelerine rağmen bizleri 2 gün oyaladılar.


Bu iki gün zarfında 4 arkadaş Rize’den getirdiğimiz kumanya’yı bitirdik. Yakacak hiç bir şey kalmadı. Telefon açıyorum, bana verdiği bilgi ekipler yolda..Bu nasıl işdir anlamadım. Biz onlara güvendik orada bekledik. Aniden başlayan kar tam bir kabus gibi çöktü üstümüze. Ne yapacağımızı şaşırdık kaldık. Gece yabani hayvanlar etrafımızı sarıyor, ateş yakacak bir şeyimiz kalmadığından Rize’den götürdüğümüz keresteleri yakarak hem ısınmaya, hemde yabani hayvanları korkutmaya çalıştık.

Mahsur kaldığımız 3 gün Rize Milletvekili Hasan Karal’a telefon ile ulaştım. Kendisi sağolsun bize yardımcı oldu ve Bayburt milletvekili Bünyamin Özbel ile irtibat kurdu. Bu arada İstanbul milletvekili Rizeli İsmail Safi’de olaydan haberdar olurken, Bayburt Valisi’ne bilgi verildiğinde Valilik özel kalem müdürü Başkomiser Ümit bey’in talimatı ile 4. gün akşam İl özel idaresi ekipleri tarafından gönderilen grayder bize ulaştı.

Grayderin yolu açması ile tekrar hayata döndüklerini belirten usta Faruk Köse, Bayburt elektrik dağıtımın telefonda defalarca geliyoruz diye söz veripte tutmayışının az kalsın canları ile ödeyeceklerini belirterek; ” Allah kimseyi böyle aciz duruma düşürmesin” diyerek sözlerini tamamladı.

Firma: Rize Ahşap
Kaynak: Yaylada Korkulu Günler Yaşadılar

Benzer Yazılar

    1. şimdilik yorum yok.
    1. şimdilik geri bağlantı yok