”Bal”

Pazar, 28 Şub 2010 yorum ekle yorumlara git

BAL

BAL

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan Fırtına Vadisi ve Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder yaylası sinemacıların en son keşfettiği kültür, tarih, doğa, kokan bölgesi oldu.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde çekilen Bal filmi; bağımsız (Ekümenik) Jüri tarafından, Altın Ayı için yarışan 20 film arasından en iyi film seçildi.

Kaplanoğlu‘nun Yusuf üçlemesinde çektiği Yumurta ve Süt filimlerinden sonra, üçüncü ve son filmi olan BAL , bizi Yusuf’un hayatının birinci safhasına yani çocukluğuna götürüyor ve bu kez bizi Karakovan balcısı babası Yakup’la tanıştırıyor.

Filmin başrollerini yöre halkından olanve ilk oyunculuk denemesiyle 7 yaşındaki Bora Altaş, Erdal Beşikçioğlu ve Tülin Özen paylaşıyor.

Ödülü alan Kaplanoğlu, yaptığı konuşmada, filmlerini manevi aşkla yaptığını belirterek, “Bu ödülü tüm kalbimle alıyorum” dedi. Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Dieter Kosslick, Berlinale’de bu yılki gözlemlerini anlatarak, “En güzel anılarımdan biri, ‘Bal’ filminde oynayan küçük Bora‘nın bana, ‘Ben de sana sarılmak istiyorum’ demesi oldu. Çok duygulandım” diye konuştu.

12 Mart’da Türkiye’de vizyona girecek olan Bal filminin kesinlikle izlenmesi gerekilen filmlerden biri oldugunu düşünüyorum…

Bizim ki gibi memleketinden uzakta olanlar içinde memleket hasreti gidermek için iyi bir fırsat sanırım…

od myrize imza
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok